led aydınlatma

LED Verimliliğini Etkileyen Faktörler Leave a comment

Hiç şüphesiz ki LED aydınlatmaları artık genel aydınlatma ürünlerinden daha baskın bir yarı iletken ışık kaynağıdır. Bunun yanı sıra LED aydınlatmalarının genel aydınlatma sistemlerine göre daha etkin olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak LED aydınlatma sistemlerinin verimliliği ve nasıl hesaplanacağı gittikçe daha endişe verici hale geliyor. Işık kaynaklarının verimliliği genel olarak watt başına lümen (lm / W) veya radyometrik güç ile ölçülür. Bundan önce LED aydınlatmanın verimliliğini öğrenmek çok daha önemlidir. Bu içeriğimizde LED verimliliğini etkileyen faktörleri açıklayacağız.

LED Verimliliğini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Renk Sıcaklığı

Renk sıcaklığı, LED verimliliğini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Renk sıcaklığı, sadece ışık efektifliğini etkilemekle kalmaz, mevcut aydınlatma düzenlemelerinin yapısında da kullanılabilir. Yüksek korelasyonlu renk sıcaklığı olan LED’ler, düşük bir CCT olanlardan daha yüksek bir verimliliğe sahiptir. Bir LED ile beyaz ışık üretmek için genellikle mavi ışık yayan yarı iletken bir çip kullanılır. Bu ışığın bir kısmı, daha uzun dalga boylu (yeşil, sarı ve kırmızı ışıklı) bir dönüştürücü karışım veya fosfor vasıtasıyla ışığa dönüştürülür. Tüm bu renkleri bir araya getirmek beyaz ışığa neden olur. Bu dönüştürme işlemi, dönüştürülen ışığın dalga boyuyla birlikte artan kayıpları içerir. Daha fazla enerji seviyesinde (mavi ışık) ışık ile daha düşük bir enerji seviyesinde (kırmızı ışık) ışık arasındaki enerjideki farklılık ısıya dönüştürüldüğünden bu kayıpta artış olur. Kayıpları en aza indirgemek, dönüştürücünün soğurma ve emisyon dalga boylarının tam hizalanması için çağrı yapılmasını gerektirir.

Renk Oluşumu

Renk sıcaklığına ilişkin daha önce belirtildiği gibi, uygun bir dönüştürücünün seçimine dayalı renk tayfının bileşimi, LED’in verimliliği üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Dönüştürücü karışımı, özellikle farklı CRI’ler için geliştirilmiştir ve özellikle CRI için olduğu gibi verimlilik için de optimize edilmiştir. CRI 70, 80 ve 90 arasındaki farklar, kırmızı tonların oluşturulmasında çok net bir şekilde görülebilir. Bu tonları olabildiğince sadık kalarak üretmek için, uzun dalga ışığının yüksek bir oranı gereklidir.

Ayarlanabilir Verimlilik

LED opto-yarı iletken, verimin ayarlanmasının yanı sıra, armatür üreticisi tarafından uygulamaya özel olarak ayarlandığı iyi bir boyut veya akım yoğunluğu sağlar. LED’ler tipik olarak, bazı çalışma akımı için parlaklık ve renk temelinde kategorize edilmiştir. Özel gruplandırma koşullarında, uygulama ve istenen ışık efektif seviyesi ile ayarlanabilen tipik bir etkinlik vardır.

LED verimliliğini belirlemek için başka parametrelerde vardır. Başlıca parametrelerden bazıları karşılanması gereken maksimum çalışma koşullarını ve çalışma sıcaklığını içerir. LED’in tüm ışık akısı iki çalışma noktasında doğal olarak değişir.

Maliyetleri Düşürme

Günümüzde LED’ler daha aydınlık ve daha verimli hale gelmiştir. Bununla birlikte, daha iyi bir verimlilik gerektirmeyen birkaç aydınlatma uygulaması bulunmaktadır. Bununla birlikte, her geçen gün daha aydınlık ve daha verimli LED’ler için talep artmaktadır. Ve artan taleplerin arkasındaki neden; LED’lerin maliyetleri düşürmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button

Bu web sayfası GLOBAL LED AYDINLATMA LTD. ŞTİ. ne aittir. Firmamız TrendyoL - N11 - Hepsiburada - Amazon gibi platformlarda satış yapmamaktadır. UFO ve BENZERİ ürünler satmıyoruz. Bu konu ile ilgili LÜTFEN ARAMAYINIZ!!!!!!