LED Isı Yönetimi Leave a comment

Spot ışığı altında dururken başınızın ısınabileceğini hissettiniz mi? Bunun nedeni, geleneksel akkor lambaların faydalı ışık yerine enerjilerinin çoğunu ısı olarak yaymasıdır. Bunun yanı sıra, LED’ler tarafından yayılan ışık “serin” olarak adlandırıldı. Çünkü LED’ler tüketilen enerjiden daha fazla yararlanarak beyaz ışığa dönüşür ve böylelikle yüksek verimlilik sağlar.

Çeşitli aydınlatma türlerinin yaydığı ısı miktarını gösteren termografik bir görüntüdür. Üstten saat yönünde: akkor ampul, kompakt fluoresan ve LED. Bu görsel, ısının nerede yayıldığını gösterir. Hem akkor (üst) hem de enerji tasarruflu ampul (sağ alt) önemli miktarda dışarıdan ısı yayar. Bununla birlikte LED (sol alt), yayılan ışık yönünde çok az ısı yayar.

Bu, özellikle nesnelerin ısıya ve IR ışınına uzun süre maruz kaldıklarında hasar görebileceği yerlerde LED kullanmanın ne kadar faydalı olduğunu gösterir. Konvansiyonel aydınlatma kullanılıyorsa, mağaza görüntüleri gibi kullanımlarda ürünler veya ambalajlar hasar görebilir. Süpermarketlerde dahi LED’ler daha iyi bir alternatiftir çünkü ısı altında gıda maddeleri hızlı bir şekilde bozulabilir. LED’ler klima masraflarını azaltmaya dahi yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, yukarıdaki termografi fotoğrafına bakarsanız, ampulün yarı küresel kısmının altında bulunan önemli ısı miktarını göreceksiniz. LED ampuller ışık yönünde ısı yaymazlar ancak yine de ısı yayarlar. Erken LED ışık arızasının ana nedenlerinden biri aşırı ısınması ve bu ısıyı LED yongasından uzaklaştırmak aslında LED teknolojisi gelişiminde önemli bir konudur. Kısacası, daha parlak ışıklar üretmek için elektrik akımı arttıkça daha fazla ısı üretilir. Parlaklık ve verimlilik vurgusu arttıkça, mümkün olan en az dirençle ortama ısı bırakılması en başarılı ısı yönetimi çözümlerindendir.

PN birleşiminin bulunduğu LED çipi, tüm elektriği görünür ışığa dönüştürmez. Bu enerjiden bazıları ısı olarak açığa çıkar ve LED’lerin ömrünü korumak için ısı; iletkenlik, konveksiyon veya radyasyon yoluyla uzaklaştırılmalıdır. Bu nedenle, LED çipini monte etmek için kullanılan epoksi ve ayrıca LED çipini kaplayan kapsülleme epoksisi, mümkün olan en verimli şekilde ısıyı iletebilmelidir. Isı alıcıların performansını etkileyen faktörler; malzeme, şekil, yüzey bitirme ve montaj yönetimini içerir. Ek olarak, LED ışığının fiziksel tasarımı ısı yönetimini etkileyebilir. Örneğin, spot lambalar gibi nispeten kompakt tasarımlarda, ısıyı dağıtmak için daha az alan var, bu nedenle uzun ömürlülük veya parlaklık tehlikeye atılmamalıdır. Ayrıca, dış mekan aydınlatması için ortam sıcaklığı da iyice düşünülmelidir.

Özellikle ısı, performansı nasıl etkiler? Üstün LED ömrünün orijinal amaçlarından birini bozan; sadece 1000 saatlik kullanımdan sonra LED ışıklarının arızalanması, karartılması veya renk değiştirilmesi gibi durumlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button