LED Aydınlatma Ürünlerinde Işık Bozulmasına Neden Olan Şey Nedir? Leave a comment

LED aydınlatma ürünleri genellikle uzun ömürlü, yeni ve devrim niteliğindeki aydınlatma yöntemi olarak bilinir. Bununla birlikte, ışık bozulması, LED ürünlerinin kullanımını ve genel performansını etkileme eğilimindedir. Peki LED aydınlatma ürünlerinde ışık bozulmasına neden olan şey nedir? Bir lamba bir süre kullanıldıktan sonra lümen akışı menşeden daha düşük seviyeye gelir. Bu da ışığın zayıflamasına sebep olur. Kullanım süresi ile birlikte bütün ışık kaynakları parlaklığını başlangıçtakine oranla kaybeder. Pek çok LED aydınlatma ürünü, kullanım süresi dolmadan önce % 50 ile % 60 ışık bozulmasına uğrar. Led tüpünde, 1000 saatlik kullanımdan sonra ışık bozulması % 10’dur. Yüksek kaliteli bir LED tüpünde, 50.000 saatlik kullanımdan sonra % 70 ışık bozulması meydana gelir.

Isı Yayılımı Işığın Zayıflamasına Neden Olur

Isı yayılımı, LED ürünlerinde ışığın zayıflamasının temel faktörlerinden biridir. Olağan epoksi reçinesi, sınırlı termal iletkenlik katsayısı içerir. Böylece, LED ışık dirseği sıcaklığı test edildiğinde yaklaşık 45 derece gelmektedir. Bununla birlikte, iç yonga merkezi sıcaklığı 80 dereceyi aşabilir. Aslında LED sıcaklık kesişme noktası 80 derecedir, bu nedenle lambalar LED yongası bağlantı sıcaklığının altına düştüğünde zayıflamayı hızlandırır. LED aydınlatma ürünlerinde ışığın zayıflamasından dolayı parlaklık önemli seviyede azalma eğilimi gösterir. Bu nedenle, kaliteli LED aydınlatma ürünleri satın almanızı öneririz.

Yüksek Sıcaklık, LED Aydınlatma Ürünlerinin Ömrünün Kısalmasına Sebep Olur

Tek bir LED’in eskime verileri baz alınarak, 30 derecelik ortamda sadece tek bir LED ürün çalışıyorsa, LED dirseği sıcaklığı 45 dereceyi geçmeyecektir. Bu durumda, LED aydınlatma ürünlerinin ömrü uzayacaktır. Bunun yanı sıra, aynı anda çalışan 100 LED varsa aralarındaki mesafe 11.4 milimetredir. Bu; her iki yan aydınlatma dirseği sıcaklığının 45 dereceden fazla olmayacağı anlamına gelir ancak orta LED’ler 65 dereceyi aşabilir. Teorik olarak, orta LED’ler çevresindekiler ile karşılaştırıldığında hızlı ışık bozulması meydana gelecektir. LED aydınlatma ürünlerinde yüksek sıcaklık, ürünün ömrünün kısalmasına sebep olur. Yapılan birkaç test, LED’teki düşük akımın daha az ısınmaya neden olduğunu gösteriyor. LED kapsülleme malzemeleri ve yonga boyutu aynı zamanda lambanın ışığının bozulmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button

Bu web sayfası GLOBAL LED AYDINLATMA LTD. ŞTİ. ne aittir. Firmamız TrendyoL - N11 - Hepsiburada - Amazon gibi platformlarda satış yapmamaktadır. UFO ve BENZERİ ürünler satmıyoruz. Bu konu ile ilgili LÜTFEN ARAMAYINIZ!!!!!!