led aydınlatma türleri

LED Aydınlatma Türleri Leave a comment

LED, ışık yayan diyot anlamına gelir ve elektriği ışık haline getiren yarı iletken bir cihazdır. Verimliliği, ömrü ve çok yönlülüğü, akkor lamba ve floresan gibi geleneksel aydınlatma yöntemlerinden önemli ölçüde daha yüksektir, ancak daha sonra bunlardan daha fazlasına sahibiz.

LED Aydınlatma Türleri Nelerdir?

Temelde LED aydınlatma için kullanılan 3 farklı LED teknolojisi türü vardır: DIP, SMD ve COB.

Dual In-Line Package (DIP) Ledleri

DIP LED çipleri orijinal LED çipleridir. Diğer LED çiplerine göre daha eski olsalar da günümüzde hala tercih edilmektedir ve küçültülmüş boyutlarından dolayı elektronik cihazlara da dahil edilebilir. Yine de çok güçlü olmadıklarından dolayı sınırlı seviyede parlaklık yayıyorlar.

Yüzeye Monte Diyot (SMD) LEDleri

Bunlar, devre kartına monte edilir ve en yaygın biçimde kullanılan LED çipleridir. DIP çiplerinden daha parlaktırlar ve daha küçüktürler. Küçük elektroniklerde veya şerit aydınlatma gibi farklı aydınlatma türlerinde çok yönlü kullanılabilirler. Tek bir SMD çipinin üzerine üç diyot koyabilirsiniz; bu, tüketicilere daha fazla çeşitlilik sunan farklı renk çeşitleri oluşturabileceğiniz anlamına gelir. SMD yonga boyutlarının en yaygın iki türü SMD 3528 ve SMD 5050’dir. Birincisi 3.5 mm genişliğindedir ve ikincisi 5 mm’dir.

Chip On Board (COB) Ledleri

Bu çipler LED teknolojisinin en son ürünüdür. COB LED çipleri üçünden en parlak olanıdır. Tipik olarak tek bir çip üzerine dokuz veya daha fazla diyot paketi konulabilir. LED aydınlatma için bunun anlamı nedir? Öncelikle parlaklık-enerji çıktısını geliştirir, böylece aydınlatma verimliliğini artırır. Bu aynı zamanda çeşitli aydınlatmalarda kullanılabileceği anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button

Bu web sayfası GLOBAL LED AYDINLATMA LTD. ŞTİ. ne aittir. Firmamız TrendyoL - N11 - Hepsiburada - Amazon gibi platformlarda satış yapmamaktadır. UFO ve BENZERİ ürünler satmıyoruz. Bu konu ile ilgili LÜTFEN ARAMAYINIZ!!!!!!