LED Aydınlatma İçin İdeal Renk Ayarlama Yöntemi Leave a comment

LED aydınlatmalar hem evler hem de ofisler için son zamanların en büyük ivme kazanan ürünlerindendir. Hal böyle olunca LED aydınlatma için ideal renk ayarlama yöntemi önem kazanmıştır. Daha önce üretilmiş olan LED’ler verimli ışık olmasına rağmen tek renkli bağlandı ancak yenilikçi teknolojiler LED aydınlatmada renk ayarını kolaylaştırdı. Bu süre içerisinde katı hal aydınlatma teknolojisi daha iyi LED’ler ve seçilen renk sıcaklığında üstün ışık sağlamak için armatür mimarileri temelinde geliştirildi. LED aydınlatma için üç temel ideal renk ayarlama yöntemi bulunmaktadır.

LED Aydınlatma İçin İdeal Renk Ayarlama Yöntemi Nasıl Seçilir?

Renk değişimi özellikle konutlarda, lokantalarda ve benzeri ortamlarda farkedilebilir ve ilgi çekicidir. Bir akkor lamba renk sıcaklığını taklit etmek için karartma eğrisi boyunca, sönük bir ışıktan karanlık bir ışığa dönüşebilen LED ışık kaynakları, LED ışık motorunun CTT’sini düzenler.

Loş Işık Ayarı

Bu renk ayarı en iyi akkor aydınlatmayı taklit eder. Böylece akkor aydınlatma kullanılmak istenen evlerde ve restoranlarda LED’lerin kullanımı artırılmış olur. Renk sıcaklığı, lambayı temel alan eşzamanlı renk sıcaklığında yaklaşık 2700K ila 3000K arasında değişir. Susturma doğal olarak filamentin soğutulmasında sarıdan kırmızıya geri dönmesine yardımcı olur. Bu normalde sıcak ayarlar için tercih edilen daha düşük seviyelerde daha sıcak bir ışık olarak öne sürülür.

Beyaz Renk Ayarı

Bu, renk sıcaklığını 2500K’dan 5000K’ya ayarlamaya yardımcı olan ikinci baskın renk ayarlama tekniğidir. Ayarlanabilir beyaz uygulamalar, renk sıcaklıklarını ve bir fikstürün yoğunluğunu ayrı ayrı kontrol etmek için çeşitli şekillerde LED sürücüleri ve ışık motorlarını kullanıyor. Bazı uygulamalarda, beyaz renk ayarı, sıcak kararmayı sağlamak için de kurulabilirken, gerekli olduğunda ekstra esneklik sağlar. Ayarlanabilir beyaz, kablosuz olarak kontrol edilenler gibi daha gelişmiş LED vidalı taban lambalarla, bir özellik olarak öne çıkmasına rağmen, temel olarak LED armatürlerle elde edilen bir tekniktir.

Tam Renkli Ayar

Bu tür renk değiştiren aydınlatma, ayarlanabilir beyazdan ve loş ışıktan daha farklıdır çünkü sadece beyaz renk sıcaklığına bağlı değildir. Görünür renk aralığı ne olursa olsun renk çıkışı üretebilir ve genellikle birçok temel renk LED’inin entegrasyonu ile gerçekleştirilir. Tam renk ayarı, yalnızca doymuş renklerin istenildiği yerlerde kullanılmaz. Loş ve beyaz renk ayarı da dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki fikstür türlerinin renk görünümlerini eşleme yeteneğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button