LED Aydınlatma Gıda Sektörünün Tüm Standartlarını Karşılar Mı? Leave a comment

LED aydınlatma, yiyecek içecek endüstrisine doğru ilerlediği için, LED aydınlatmanın yiyecek içecek endüstrisinin sıkı gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına dair giderek artan bir endişe var. Gıda ve İlaç İdaresi Ajansı (FDA), endüstri için sıkı temizlik kuralları ve düzenlemeleri belirlediğinden LED aydınlatma üreticileri, FDA tarafından belirlenen standartları ve NSF International tarafından belirlenen sıkı üretim standartlarını karşılamak için çabalıyorlar. Peki LED aydınlatma gıda sektörünün tüm standartlarını karşılar mı? Cevap; evet.

Özel Aydınlatma Gereksinimleri

Yiyecek ve içecek sektörü, hijyenik ve hatta tehlikeli koşullar altında kullanılması gereken bazı aydınlatma armatürleri ve aynı zamanda diğer ortak endüstriyel alanlarda bulunan bir dizi benzer aydınlatma armatürü kullanan uzmanlaşmış bir sanayi sektörüdür. Uygulanan uyumluluk standartları ve gerekli aydınlatma ürünlerinin tipi, yiyecek içecek tesisinin belirli bir alanındaki çevreye bağlıdır. Bir yiyecek içecek tesisinin depolama, işleme, soğuk veya kuru depolama gibi farklı aydınlatma ihtiyaçları vardır. Örneğin, gıda işleme alanları için aydınlatma; havadaki yağlar, sisler, toz, kir, buhar, su, atıklar ve diğer kirleticiler ile birlikte durmalıdır.

Sıkı Standartlar

NSF, bir lokasyonun koşullarına ve gıda ile doğrudan temasın derecesine göre standartlar belirlemiştir. NSF / ANSI Standart 2 veya sadece NSF 2 olarak adlandırılan yiyecek ve içecek aydınlatma ürünleriyle bağlantılı NSF kriterine göre tesis üç farklı bölgeye ayrılır: gıda dışı bölgeler, sıçrama bölgesi ve gıda bölgesi. Her bir bölge; yiyecek depoları veya yüksek basınçlı yıkamalara ihtiyaç duyan ıslak işlem alanları ya da üretimin gıda ile doğrudan temas halindeki yerleri arasında direkt temasın olmadığı gıda depolama gibi alanlardan tesise değişen koşulları temsil eder.

LED aydınlatma gıda endüstrisinin tüm katı standartlarını karşılayabilir. IESNA, çeşitli gıda işleme alanları için bazı aydınlatma seviyeleri getirdi. Örneğin, gıda inceleme alanları için IESNA aydınlatma aralığı 30 ile 1000 fc (frekans-ışık hızı) arasında değişir. Buna ek olarak, renk sınıflandırma yerleri 150 fc’de yanmalıdır, ancak depolama, evreleme, paketleme ve tuvaletler 30 fc gerektirir. Hassas gıdaların incelenmesinde hayati bir diğer yön de iyi renk sunumudur. Buna ek olarak, FDA ve USDA, dikey aydınlatma dağılımları için fotometrik koşulları tanıdı. Dikey yüzeylerin aydınlatılması, yatay aydınlatmanın % 25 ile % 50’sini ölçmeli ve önemli gıda ve içecek tesislerinin yerlerinde işyeri güvenliğini engelleyebilecek gölgeler içermemelidir.

Yiyecek ve İçecek Endüstrisi İçin Uygun LED Aydınlatma

Yiyecek ve içecek endüstrisi söz konusu olduğunda, yasal olarak tasarlanmış LED aydınlatması, geleneksel aydınlatma teknolojileri veya cam ürünlerinde ya da gıda ürünlerini kirletebilecek kırılabilir diğer malzemeler gibi pek çok avantaja sahiptir. LED aydınlatma; düşük bakım, daha uzun ömür, toksik cıva, yüksek etkinlik, kapsamlı kısılabilirlik ve kontrol, ani performans ve geniş sıcaklık aralıklarında çalışma kabiliyeti gibi özelliklerinden dolayı yararlıdır.

Bununla birlikte, yiyecek ve içecek sektöründe yer alan sayısız aydınlatma, güvenlik, ekolojik ve fotometrik ihtiyaç ve zorlukları akılda tutarak, LED aydınlatma üreticilerinin birkaç önemli faktöre dikkat etmesi gerekir. Örneğin, polikarbon plastik ve bazı metaller gibi toksik olmayan, inert, korozyona dayanıklı ve ateşe dayanıklı olmayan hafif malzemeler kullanmalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button

Bu web sayfası GLOBAL LED AYDINLATMA LTD. ŞTİ. ne aittir. Firmamız TrendyoL - N11 - Hepsiburada - Amazon gibi platformlarda satış yapmamaktadır. UFO ve BENZERİ ürünler satmıyoruz. Bu konu ile ilgili LÜTFEN ARAMAYINIZ!!!!!!