LED Aydınlatma Alırken Yapılan Hatalar Leave a comment

Her geçen gün LED aydınlatmalar, değiştirme maliyetinin ve zamanın ortadan kaldırılması, ısı yayılımının azaltılması enerji verimliliği gibi pek çok ek fayda ile daha ileri hale geliyor. Bununla birlikte, bu ışıkların gerçek değeri yalnızca performansları ve kalitesi ile izlenebilir. Zayıf standartlar, şirketler arasındaki rekabet, aşırı üretim kapasitesi gibi LED teknolojisi ile ilgili birtakım konular bulunmaktadır. Bu konular LED ürünlerinin genel kategorisini engelledi. Buna ek olarak, tüketicilerin LED’lerden pek haberdar olmaması da LED aydınlatma alırken yapılan hataları meydana getiriyor. Tüketicilerin çoğu, LED aydınlatma ürünlerini satın alırken birtakım hatalar yapıyor.

Alıcıların LED Işıkları Satın Alırken Yaptıkları Bazı Hatalar

Beklenti ve Gerçek Ömrü

İlk ve en büyük hata, çoğumuzun, LED ışıkların gerçek ömrüne karşı çok şey beklediğidir. LED aydınlatma üreticilerinin çoğunluğu, LED ömrünün 100.000 saat MTBF’ye kadar uzayacağını öngörmektedir. MTBF; geneleksel lamba üreticilerinin ışık kaynaklarının ömrünü ölçmekte kullandıkları standarttır. Diğer ışık kaynakları gibi, ışık akısı lümenleri de zamanla azalır. Bu nedenle, LED’lerin servis süresi diğer ışık kaynaklarına kıyasla daha uzun olmasına rağmen, MTBF, LED’lerin ömrünü doğrulamak için tek faktör olarak kabul edilemez.

LED lümenleri; sıcaklık, nem ve havalandırma, akım seviyesi, termal yönetim ve diğer ilgili faktörler gibi bazı çevresel faktörlerden etkilenir. Bu sebeple, LED ampul satın alırken alıcılar; ömründen ziyade lümen hızına daha fazla dikkat etmelidir.

Daha Fazla Güç, Daha Yüksek Parlaklık Anlamına Gelmez

Işık yoğunluğu ile LED’lerin parlaklığı ölçülebilir. Işık yoğunluğu, steradyan başına lümende hesaplanan fotometrik bir ölçümdür. Genel olarak, ışık kaynağı, farklı ışık akısını farklı yönlere salabilir. Elektrik gücünde, akım ne kadar hızlı olursa, daha yüksek elektrik gücü olur. Bununla birlikte, LED aydınlatmada, daha fazla güç, daha fazla parlaklık anlamına gelmez. LED aydınlatma satın alırken, alıcılar yüksek güç yerine ışık yoğunluğuna odaklanmalıdır.

Gerçek Kiriş Açısı ve Etkili Açı

LED’lerin kiriş açısı, efektif açı ve gerçek kiriş açısından oluşur. Aydınlatma optik ekseninin yönü, efektif açı olarak adlandırılır. Öte yandan, çift yarı değerli açı görüntüleme açısı da gerçek kiriş açısı olarak adlandırılır. Eksenel yön yoğunluğunun yarısının ötesinde olan açı, zayıf ışık ışını nedeniyle etkili açı ölçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button

Bu web sayfası GLOBAL LED AYDINLATMA LTD. ŞTİ. ne aittir. Firmamız TrendyoL - N11 - Hepsiburada - Amazon gibi platformlarda satış yapmamaktadır. UFO ve BENZERİ ürünler satmıyoruz. Bu konu ile ilgili LÜTFEN ARAMAYINIZ!!!!!!