Bitkilerin Büyümesinde LED’lerden Faydalanabilirsiniz Leave a comment

Bitkiler fotosentez yoluyla gerekli besin maddeleri üretmek için ışığa güvenirler. Genel olarak, güneş ışığı bitki büyümesi için en iyi ışık kaynağıdır. Ancak birçok durumda, güneş ışığı yetersiz kalır ve bitki büyümesinin hızlandırılması gerekir. Bu gibi durumlarda, bitkilerin büyümesinde LED’lerden faydalanın. Geleneksel olarak, yüksek yoğunluklu deşarj (HID) lambaları bitki büyümesi için kullanılır. Ancak bu ışıklar, bitkilerin gerektirdikleriyle uyuşmaz ve verimlilikleri oldukça düşüktür. Büyük miktarda ısı yayarlar bu da ışığın kendisi için zararlı değildir fakat birçok tesisin soğutma ve klima maliyetlerini etkiler. Ayrıca kullanılan kimyasalların toksisitesi nedeniyle RoHS ile uyumlu değildir.

Öte yandan LED’ler, spektrumların oluşturulma biçiminde çok esneklik sağlar. Ek olarak, LED verimliliği, suni aydınlatma kullanılarak yapılan bitki büyümesinin hem ticari hem de ev uygulamaları için ekonomik olarak mümkün olacağı bir seviyeye ulaşmıştır. Çözelti kültürü (sadece sıvı) ve orta kültür (suni toprak kullanımı) gibi birçok sunu bitki büyüme tekniğindeki ilerlemelerle birlikte suni bitki büyümesinde LED kullanımı hızla genişlemektedir. Sektör şu anda, toplumların gıda yetiştirme biçimini büyük ölçüde etkileyecek olan dikey çiftçilikte kullanılacak olan LED’lere doğru ilerlemektedir.

Her bir dalga boyunun etkisini ve bitki üzerindeki etkisini araştırmaya yönelik çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu alandaki bulgular oldukça iyi ve sonuç olarak, belirli dalga boylarını hedefleyen bitki büyümesi için LED’lerde oldukça fazla gelişme var. İlk başlarda, yapay aydınlatma kullanılarak yapılan bitki büyümesi sezgisel olarak basit gelebilir. Yine de bitkileri yetiştirirken birçok değişken vardır. Bazı renk sıcaklıkları, çiçek ve meyveyi destekler (meyve bitkileri için tercih edilir ancak yapraklı sebzeler için tercih edilmez) ve diğer dalga boyları kök büyümesini desteklerken diğerleri yaprak büyümesini destekler.

Yüksek CRI LED’ler tam spektrumda ve doğal güneş ışığına çok yakın bir yapay ışık kaynağı olarak kullanılabilir. Diğer LED’ler, HID ve metal halojenürler gibi diğer teknolojiler güneş ışığı spektrumu ile uyuşmamaktadır. Bitkiler, doğal gün ışığına güveniyor; bu nedenle, bitki büyüme spektrumunu incelemeye devam eden araştırmalara göre; yüksek CRI LED’leri kullanan bitkiler mükemmel bir gün ışığı spektrumu sağlayan etkili bir yaklaşıma sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button

Bu web sayfası GLOBAL LED AYDINLATMA LTD. ŞTİ. ne aittir. Firmamız TrendyoL - N11 - Hepsiburada - Amazon gibi platformlarda satış yapmamaktadır. UFO ve BENZERİ ürünler satmıyoruz. Bu konu ile ilgili LÜTFEN ARAMAYINIZ!!!!!!