Bir Perakende Alanı Aydınlatmanın Yolları Leave a comment

Hepimiz perakende sektörünün bir ülkenin ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu biliyor ve bu sektörde aydınlatmanın hayati bir önem taşıdığını kabul ediyoruz. Perakende aydınlatması, bir perakende mağazasının içindeki ve dışındaki farklı alanların aydınlatılmasında çeşitli ihtiyaçlara ve uygulamalara uygun olmalıdır.

Temel olarak, perakende aydınlatma diğer sektörlerden daha çeşitlidir. Bu aydınlatma çözümleri her bir perakende mağazasına ve ihtiyaçlarına göre değişeceğinden, rehberlik en genel terimlerle yapılabilir. Fakat LED teknolojisi hızla gelişiyor ve hızla ilerliyor; her türlü uygulama için çok sayıda çözüm mevcut.

Bir Perakende Alanı Aydınlatmanın Yolları Nelerdir?

Katman Yaklaşımı

Bir perakende mağazasını aydınlatmaya yarayan yararlı bir yaklaşım, genel tasarımın farklı aydınlatma kullanımlarını göz önüne alarak planlandığı katmanlama tekniğidir. Örneğin, dolaşım alanlarındaki kamu güvenliği için gereken aydınlatma bir katmanla gereklidir. Satılan ürünleri gösteren en önemli alanı aydınlatmak için ise bir başka katman gereklidir. Kasa ve iade mallar gibi işlevsel açıdan önemli alanlar da başka bir katman için geçerlidir.

Perakende Aydınlatma Temelleri

Şimdi, perakende satış mağazanızı aydınlatmanın bazı temellerini düşünelim, her birinin farklı aydınlatma ihtiyaçlarına sahip olduğunu unutmayın. İşte size LED aydınlatma kullanarak perakende alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç ipucu;

  • Doğru CRI, Doğru Renk: Çoğu zaman doğal ışığın gerçek rengini görmek için mağaza girişinin yakınında satın almak istediğimiz nesneyi kontrol ederiz. Bu, mağaza aydınlatmasının uygun olmadığını gösterir. Doğal aydınlatma efektleri, mağazadaki LED aydınlatmasıyla oluşturulmalıdır. Doğal gün ışığının mükemmel renk oluşturma indeksi yani CRI, 100 CRI’dir. Yani, CRI ne kadar yüksek olursa, renkler o kadar canlı ve gerçektir. Dolayısıyla, perakende alanınız için 85 ya da daha fazla CRI olan aydınlatma seçmeniz gerekir.
  • Kontrast Aydınlatma: Perakende hafif kontrastlı aydınlatma ve karanlık alanlara sahip olmalıdır. Aydınlatma ile oluşturulan kontrastlar derinlik kazanıyor ve müşteriler ürünleri daha iyi algılayabiliyor. Kontrast aydınlatma ayrıca farklı ışık seviyeleri yaratmaya yardımcı olur. Örneğin, raa monte edilen lambalar kullanabilinir veya spot ışıkları kontrast oluşturmanın ve odak noktalarını vurgulamanın bir yoludur. Ürün ekranı çevreden üç kat daha aydınlık olmalıdır.
  • Ambiyans Yaratma: Mağazanızın içinde ne tür bir ambiyans yaratmanız gerektiğini daha iyi bilirsiniz. Işık renk sıcaklığı, müşterileri etkilemek için en önemli yoldur. Bir çalışmaya göre serin beyaz renk sıcaklıkları ferahlık hissi oluştururken sıcak beyaz renk sıcaklıkları aşinalık ve küçüklük hissi oluşturabiliyor. Bununla birlikte, ışığın renk sıcaklığı, perakende alanınızda oluşturmak istediğiniz atmosfer türüne bağlıdır.
  • İyi Işıklandırılmış Görüntüler: Dolaplardaki ekran öğelerinin iyi aydınlatılmış olması gerekir. Küçük dolapları aydınlatmanın etkili bir yolu dolapların içinde gizli olan LED ışık şeridini kullanmaktır. Vurgu aydınlatması ve geniş alan arka aydınlatmasının birleşimi, görüntülenen ögeleri daha çekici hale getirir.
  • Isı Yaymayan Işık: Perakende mekanlarında, ürüne zarar verebilecek, kumaşları ve diğer malzemeleri renklendirebilecek ısı yaymayan ışıkları seçmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button

Bu web sayfası GLOBAL LED AYDINLATMA LTD. ŞTİ. ne aittir. Firmamız TrendyoL - N11 - Hepsiburada - Amazon gibi platformlarda satış yapmamaktadır. UFO ve BENZERİ ürünler satmıyoruz. Bu konu ile ilgili LÜTFEN ARAMAYINIZ!!!!!!