led ampül çalıştırma

Bir LED Ampul Çalıştırmanın Maliyeti Nedir? Leave a comment

LED aydınlatma kullanmanın temel avantajı, harcanan maliyetin halojen veya akkor gibi geleneksel aydınlatmalardan önemli ölçüde düşük olmasıdır. Bu tasarruflar % 90’a kadar çıkabilir. Bununla birlikte bir led ampul çalıştırmanın maliyeti nedir biliyor musunuz? Bu içeriğimizde bu sorunun yanıtı vereceğiz.

Elektrik Maliyetini Nasıl Hesaplarsınız?

Bir LED ampulü çalıştırmanın maliyetini hesaplamadan önce elektrik maliyetinin nasıl işlediğine bakmalıyız. Şebeke elektriği kilovat saat olarak ölçülür (kWh), ne kadar çok kWh harcarsanız o kadar çok ödersiniz. Gerçek maliyet aşağıdaki şekilde hesaplanır:

Maliyet = kWh sayısı x kWh başına maliyet

KWh başına maliyetiniz elektrik sağlayıcınıza bağlı olacaktır. Bu, üç ayda bir ödeme yaparsanız 17 per’e kadar çıkabilir; bu nedenle, bu makale için ortalama 14p kullanacağız. Farklı elektrikli cihazlar ayrı ayrı elektrik miktarları kullanırlar. Bunların vat gücü (W) ile gösterilmiştir. Maddenin watt değeri ne kadar yüksek olursa o kadar çok elektrik tüketir. Örneğin; bir saç kurutma makinesi, 10 W’lık bir radyoya kıyasla 1,200 W olabilir. Yani saç kurutma makinesi oldukça fazla enerji kullanır ve daha fazla çalıştırma maliyeti gösterir.

Geleneksel ve LED Ampuller Arasındaki Voltaj Farkı

Bir led ampulü ve geleneksel bir ampul voltajı arasındaki en büyük fark, ledlerin çok daha ucuz olmasıdır. İkisi arasındaki farkı göstermek için; 50 W’lık bir halojen spot ışığının yerine aynı ışığı üreten 5 W’lık led spot ışıklarını kullanın. Bu, LED spotunu çalıştırmak için % 90 daha az elektrik kullanıldığı ve bu nedenle % 90 daha az maliyet harcandığı anlamına geliyor.

Bir LED Ampulün Fiyatı Ne Kadardır?

Bir ampulün maliyetini belirleyen birkaç faktör vardır ancak bu faktörlerin hepsi aşağıda vereceğimiz formüle uymaktadır.

(Watt gücü/1000) x Saat x kHw Maliyeti = Peni Giderleri

Bu formülü led olup olmamasına bakılmaksızın evinizde bulunan tüm ampuller için uygulayabilirsiniz.

Örnek;

  • 5W GU10 LED; (5/1000) x 1 x 14p = 0,07p
  • 50W Gu10 halojen; (50/1000) x 1 x 14p = 0,7p

Bu örnekte de gördüğünüz gibi led ampuller daha az elektrik ve daha az maliyet harcaması demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now Button

Bu web sayfası GLOBAL LED AYDINLATMA LTD. ŞTİ. ne aittir. Firmamız TrendyoL - N11 - Hepsiburada - Amazon gibi platformlarda satış yapmamaktadır. UFO ve BENZERİ ürünler satmıyoruz. Bu konu ile ilgili LÜTFEN ARAMAYINIZ!!!!!!